Undersøgelse: Kvalitet i open source

Webserver-programmet Apache rummer lige så mange - eller lige så få - fejl som kommercielle konkurrenter, viser en ny undersøgelse fra firmaet Reasoning. Den konkluderer også, at open source på længere sigt kan nedbringe antallet af fejl.

Endnu en undersøgelse bekræfter, at open source-software er af samme kvalitet som kommerciel software.

Firmaet Reasoning, der lever af at sælge software til fejlsøgning, har undersøgt den udbredte webserver Apache 2.1 og fundet ud af, at den rummer lige så mange - eller lige så få - fejl som kommercielle konkurrenter.

Undersøgelsen omfatter webservere i samme udviklingsstadie (version), og konklusionen er, at der er dødt løb.

For hver 1000 linier kode i Apache var der 0,53 fejl, mens tallet i gennemsnit for de kommercielle konkurrenter var 0,51. Antallet af fejl var 31 i de 58.944 linjer kode.

Reasoning vurderer dog, at selvom der er lige så få fejl i open source, så har det åbne alternativ mulighed for at blive endnu bedre med tiden.

Det bekræftes af en tidligere undersøgelse fra februar måned, som Reasoning har foretaget. Den så nærmere på TCP/IP-stakken i Linux og viste, at det modul kun rummede 0,1 fejl pr. 1000 linier kode. Her rummede de kommercielle alternativer - herunder kommercielle Unix'er - i gennemsnit mellem 0,6 og 0,7 fejl pr. 1.000 linier kode.

- Vores undersøgelse fra februar viste, at Linux' TCP/IP-stak rummede signifikant færre fejl end kommercielle konkurrenter. Vi fik derefter en del anmodninger om at undersøge mindre modent open source-software, og vi konkluderer, at forskellen ikke er signifikant, siger Bill Payne, der er administrerende direktør for Reasoning.

Reasonings næste undersøgelse går på Tomcat, der er en udvidelse til webservere, som gør dem i stand til at afvikle Java-programmer.

I starten af juni vurderede en dansk undersøgelse fra analysefirmaet IDC, at open source var mere driftsstabilt end leverandørejet software.

Relevant link

http://www.idc-analyse.dk/" target="_new">Læs mere om IDC-analysen 'Open source - myter og realiteter.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S